01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
SKB Cases iSeries
1 of 5 images
SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case, Black, 39 3/4 x 17 3/4 x 7 1/2 3i-3614-CB
2 of 5 images
SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case, Black, 39 3/4 x 17 3/4 x 7 1/2 3i-3614-CB
3 of 5 images
SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case, Black, 39 3/4 x 17 3/4 x 7 1/2 3i-3614-CB
4 of 5 images
SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case, Black, 39 3/4 x 17 3/4 x 7 1/2 3i-3614-CB
5 of 5 images
SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case, Black, 39 3/4 x 17 3/4 x 7 1/2 3i-3614-CB
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 40 in
- Width:
- 17.5 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
Code: Q8-GB-3i-3614-CB
MPN: 3i-3614-CB
UPC: 789270993174
$394.99
Product Info for SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case
iSeries Molded Custom Breakdown![]()
Specifications for SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 40 in |
| Width: | 17.5 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 36.5 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Weight: | 20 lb |
| Overall Length: | 40 in |
Features of SKB Cases iSeries 3614 Shotgun Traveling Case:
- Accommodates two barrels and one receiver up to 35".
- In-line skate style wheels for easy transport.
- Trigger release latches can be retrofitted with TSA accepted key locking latches.
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips.
- Cushion grip handles on three sides for comfortable lifting and carrying.
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J).
- Molded-in hinge for added protection.
- Trigger release latch system.
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handle.
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C).
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F).
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F).
- Lifetime Warranty.
- $1500 Content Coverage.
Package Contents:
- SKB Cases iSeries 3614 Custom Breakdown Shotgun Case