Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 56 in
- Width:
- 16 in
- Height:
- 9.5 in
- Depth/Thickness:
- 8 in
- Interior:
- Foam
Code: Q8-GB-2SKB5009-2SKB-5009
MPN: 2SKB-5009
UPC: 789270500907
Product Info for SKB Cases 5009 Double Rifle Transport Case
SKB Cases SKB Black Double Rifle Case 2SKB5009 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for SKB Cases Gun Storage.![]()
SKB ATA (airline transportation association) rated cases are molded from ultra-high molecular weight polyethylene, the material specified by the U.S. military for cases and containers which must withstand the toughest field conditions. The case color runs through the material so scratches are invisible and the "poly" is impervious to all solvents, oils, fuels and acids. Every case detail is purposefully designed to optimize function. The molded-in configuration of bumpers and ribs are designed to absorb shock and vibration as well as provide protection for exposed hardware. The aluminum valance on SKB cases provides a reliable "tongue and groove" closure and a neoprene "o-ring" gasket keeps out harmful moisture. Bunk-bed storage with foam dividers provides separate compartments to store 2 rifles/shotguns up to 48". HDPE shell, weather resistant o-ring seal, stackable, bumper protected hardware, solid die cast zinc locks.
Specifications for SKB Cases 5009 Double Rifle Transport Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Finish: | Ribbed |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Length: | 56 in |
| Width: | 16 in |
| Height: | 9.5 in |
| Depth/Thickness: | 8 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 50 in |
| Internal Width: | 9.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6 in |
| Weight: | 22 lb |
Features of SKB Cases 5009 Double Rifle Transport Case
- Capable of accommodating two rifles with SKB's trademarked bunk bed storage system
- airline approved (ATA 300)
- SKB's unique Perfect Match Valance Bending System for a perfect seal
- HDPE shell with weather resistant O-ring seal
- stackable design
- bumper protected hardware
- patented industrial strength latches
- Durable built-in poly wheels
- carry and tow handles for easy transport
- Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- SKB Cases 5009 Double Rifle Transport Case