Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 17.5 in
- Width:
- 13 in
- Height:
- 10 in
- Depth/Thickness:
- 6.5 in
- Interior:
- Foam
Code: Q8-GB-3I16105BL-3I-1610-5B-L
MPN: 3I-1610-5B-L
UPC: 789270161047
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 16inx10inx5.5in W/Layered Foam
SKB Cases SKB Black Pistol Case 3I16105BL on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for SKB Cases Gun Storage.![]()
From ultra high molecular weight polyethylene. The case color runs through the material so scratches are invisible and the "poly" is impervious to all solvents, oils, fuels and acids. Every case detail is purposefully designed to optimize function. The molded-in configuration of bumpers and ribs are designed to absorb shock and vibration as well as provide protection for exposed hardware. The aluminum valance on SKB cases provides a reliable "tongue and groove" closure and a neoprene "o-ring" gasket keeps out harmful moisture. Air tight and water tight, stackable, lockable. ABS plastic shell. Pistol case- HDPE shell, weather resistant o-ring seal, stackable, bumper protected hardware, solid die cast zinc locks, ATA 300 class 1 rated.
Specifications for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 16inx10inx5.5in W/Layered Foam:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 17.5 in |
| Width: | 13 in |
| Height: | 10 in |
| Depth/Thickness: | 6.5 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 16 in |
| Internal Width: | 10 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5 in |
| Weight: | 5.7 lb |
| Overall Length: | 17.5 in |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 16inx10inx5.5in W/Layered Foam
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 16inx10inx5.5in W/Layered Foam