Tap Tap to Zoom
Product Info for Bob Allen Rectangular Tactical Rifle Case, 42in
The Bob Allen BAT142 Rectangular Tactical Gun Case - 42in has been designed to be the ideal way to make sure you have the perfect way to transport your rifle while keeping it safe and secure. The Bob Allen BAT142 42in Tactical Gun Case is constructed of a water resistant coated poly with poly webbing, with a foam padded interior, keeping your firearm protected from the wear and tear of any expedition. The Bob Allen Rectangular BAT142 Tactical Weapon Case is also made of a poly webbing carry handles and shoulder strap, self-healing nylon zippers and an external storage pocket.![]()
Specifications for Bob Allen Rectangular Tactical Rifle Case, 42in:
| Manufacturer: | Bob Allen |
| Finish: | Water Resistant |
| Fabric/Material: | Poly |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 42 in |
| Width: | 11 in |
| Height: | 2.25 in |
| Condition: | New |
| Fastener/Closure Type: | Zipper |
| Padding: | Foam |
| Overall Length: | 42 in |
Features of Bob Allen Tactical BAT142 Weapon Case - 42in:
- Poly webbing
- Water-resistant
- Foam padding
- Durable handles
- Self healing zipper
- External storage pockets
Package Contents:
- Bob Allen Rectangular Tactical Rifle Case, 42in