Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 36.5 in
- Width:
- 13.5 in
- Height:
- 4 in
- Interior:
- Foam
- Condition:
- New
Code: QB-GB-H36SF-42104
MPN: 42104
UPC: 617867118665
Product Info for Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case
Safely transport your AR/Carbine platform rifle with the Boyt Harness Long-Gun Gun Case. Travelling with these Gun Cases by Boyt Harness is hassle-free as these cases meet the grand majority of standard airline luggage and TSA requirements. To preserve the condition of your firearm, the Boyt Harness H36SG AR/Carbine Case is outfitted with a water resistant and dust proof O-ring full length gasket that keeps out moisture and debris. Pick up the Boyt Harness H36SG Single Hard Gun Case before your next travel date and ensure that your rifle is in the same clean and pristine condition that it was stored away with.![]()
Specifications for Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 120D Polypropylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 36.5 in |
| Width: | 13.5 in |
| Height: | 4 in |
| Interior: | Foam |
| Condition: | New |
Features of Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case
- Internal dimensions: 36.5? x 13.5? x 4.5?
- External dimensions: 38? x 15.75? x 5?
- made in specialized factories
- Water resistant & dust proof O-ring full length gasket
- Pressure relief valve
- Collapsible, comfort grip handle
- Steel hinge pins
- Fully stackable
- 4 All steel powder coated draw latches
- HIgh-density egg crate foam
- Meets most standard airline luggage/TSA requirements
Package Contents:
- Boyt Harness H36SG Single Takedown Gun Case