Tap Tap to Zoom
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 12
- Width:
- 10.3 in
- Height:
- 3 in
- Additional Features:
- Hard, No
Code: QJ-GB-432919-30DWS
MPN: 30DWS
UPC: 071617078461
Product Info for Flambeau SafeShot Pistol Case
The Flambeau Outdoors Safe Shot Double Wall Series is dedicated to optimally engineered firearm protectionblow molded construction that protects contents with two HDPE walls encasing an internal air pocket. This series is the first and last line of defense you'll ever need to keep your weapons protected during the roughest of conditions encountered during transit. Used for transportation or simply for storage, the anti-corrosion Zerust tab included and double wall protection keeps firearms preserved to perform.![]()
Specifications for Flambeau SafeShot Pistol Case:
| Manufacturer: | Flambeau |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 12 |
| Width: | 10.3 in |
| Height: | 3 in |
| Additional Features: | Hard, No |
| Weight: | 1.85 lb |
| Dimensions: | 10 in |
Package Contents:
- Flambeau SafeShot Pistol Case