Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 38.19 in, 970 mm
- Width:
- 1.97 in, 50 mm
- Condition:
- New
Code: 1S0-CS-SL-2-FX-SL2
MPN: fx-sl2
UPC: 7290105941619
Product Info for FAB Defense 3-point / Single Point CQB Rifle Sling
The FAB Defense 3-point / Single Point CQB Rifle Sling transitions instantly from a 3-point sling to a single-point sling, depending on your personal preference. These Gun Slings by the expert products specialists at FAB Defense can be used as 3-point slings for better support and to allow hands-free carry when necessary. The FAB Defense 3-point / Single Point CQB Rifle Sling is built with a quick-release mechanism that instantly transforms the sling to single-point mode for better maneuverability in close quarters and for use in vehicles. The durable, wide and comfortable tight-weave webbing on the FAB Defense 3-point / Single Point CQB Rifle Sling, resists fraying and snagging.![]()
Specifications for FAB Defense 3-point / Single Point CQB Rifle Sling:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Length: | 38.19 in, 970 mm |
| Width: | 1.97 in, 50 mm |
| Condition: | New |
| Weight: | 0.328 lb, 149 g |
| Height: | 0.04 in, 1 mm |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of FAB Defense CQB Adjustable Rifle Sling, 1S0-CS-SL-2:
- Allows slinging weapon in front of torso, keeping weapon close and freeing hands for defensive tactics.
- Weapon can be quickly moved behind the back, keeping weapon position appropriate for engaging in unarmed combat.
- The 1 Point Sling configuration is ideal for Close Quarters Battle allowing high maneuverability.
- Allows swift and effective weapon change.
- Enhances the usability of the weapon as a cold weapon during face to face combat.
- Durable, wide, and comfortable tight-weave webbing resists fraying and snagging.
- Built-in ear plug storage pouch.
Package Contents:
- FAB Defense 3-Point/1-Point CQB Rifle Sling, 1S0-CS-SL-2