Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AR15/M16/M4
The FAB Defense Ergonomic Pistol Grips for AR15/M16/M4 are made from reinforced plastic composite. These AR15 Pistol Grips by FAB Defense incorporate finger swells and a backstrap shape designed to enhance your grip with texturing to minimize slipping if the grip is wet. The FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AR15/M16/M4 is designed with an integrated extended beavertail that provides better control during firing sequences as it allows a higher and firmer hold on your rifle. FAB Defense Pistol Grip has a hinged door in the bottom of the grip that provides quick access to the storage area, and is designed to lessen wrist fatigue associated with many other grips.![]()
Specifications for FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AR15/M16/M4:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | SR-25, AR-10, M16, M4, AR-15 |
| Length: | 83 mm, 3.27 in |
| Weight: | 0.212 lb, 96 g |
| Condition: | New |
| Height: | 127 mm, 5 in |
| Width: | 33 mm, 1.3 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
Features of FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AR15/M16/M4:
- Ergonomic non-slip design
- Incorporates finger swells and a backstrap shape designed to enhance grip and textured to minimize slipping if grip is wet
- Integrated extended beavertail provides better control during firing sequences as it allows higher and firmer hold on your rifle
- Hinged door in bottom of grip provides quick access to the storage area
- Designed to prevent the wrist fatigue associated with many other aftermarket grips
Package Contents:
- FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AR15/M16/M4