Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense Black Polymer Quad Rail Handguards for Benelli M4 Shotgun
Mount sights, lasers and lights on your firearm to increase its versatility by implementing the FAB Defense Black Polymer Quad Rail Handguards for Benelli M4 Shotgun. These Gun Parts developed by the experts at FAB Defense provide 4 Picatinny rails, and you can install them on your own without the assistance of a gunsmith. Plus, the FAB Defense BM-4 Polymer Rail System provides the appropriate amount of thermal insulation. Get a durable and lightweight mounting platform when you install this FAB Defense Benelli M4 Polymer 4 Rail System on your shotgun.![]()
Specifications for FAB Defense Black Polymer Quad Rail Handguards for Benelli M4 Shotgun:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M4 |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Weight: | 0.741 lb, 336 g |
| Additional Features: | Handguard |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 3.39 in, 86 mm |
| Width: | 65 mm, 2.56 in |
| Length: | 200 mm, 7.87 in |
| Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of FAB Defense Black Polymer Quad Rail Handguards for Benelli M4 Shotgun:
- Enables Four Picatinny Rails
- Exceptionally Secure for Optical Sight and Laser Mounting
- State- of- the- Art Ergonomic Design
- Durable, Hardwearing & Lightweight Construction
- Quick & Easy Installation
- No Gunsmith Required
- Superior Material Provides Appropriate Thermal Insulation
- Constructed from Reinforced Polymer Composite
Package Contents:
- FAB Defense Black Polymer Quad Rail Handguards for Benelli M4 Shotgun