Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense AR-15 / M4 / M16 Quick Release Front Gun Grip Magazine Adapter
The FAB Defense AR15 / M4 / M16 Quick Release Front Gun Grip Magazine Adapter is a 2-in-1 device that acts as a foregrip for recoil control while also containing a slot to store a spare magazine. Each of these developed by FAB Defense contain a quick-release attachment that allows for swift, simple mounting and removal. This FAB Defense MG-20 Foregrip and Magazine Carrier is incredibly robust yet lightweight due to its fiberglass reinforced polymer construction. Pick up this versatile FAB Defense 5.56 Mag Carrier and Foregrip Combo to gain a stable grip and increase your ammo carrying capacity.![]()
Specifications for FAB Defense AR-15 / M4 / M16 Quick Release Front Gun Grip Magazine Adapter:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Gun Model: | M16, M4, AR-15 |
| Fabric/Material: | Metal |
| Condition: | New |
| Weight: | 0.174 lb, 79 g |
| Height: | 3.23 in, 82 mm |
| Width: | 33 mm, 1.3 in |
| Length: | 90 mm, 3.54 in |
Features of FAB Defense AR-15 / M4 / M16 Quick Release Front Gun Grip Magazine Adapter:
- Fits all 1913 MIL-STD Picatinny rails
- Specific ergonomic operational design enhances tactical versatility
- Quick-release attachment allows easy mounting and removal
- Secure bolt locking system allows optional "permanent" mounting
- Durable & lightweight fiberglass reinforced polymer construction
Package Contents:
- FAB Defense AR-15 / M4 / M16 Quick Release Front Gun Grip Magazine Adapter