Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense IWI Galil Picatinny Combat Handguards
As rugged as the Galil itself, the FAB Defense Galil Combat Handguards provide a modern upgrade for your Galil or Century Golani, with a solid platform for mounting optics and accessories. These Galil handguards by the engineers at FAB Defense are built for military use from MIL-SPEC reinforced polymer, and designed to be stable enough to allow mounted optics to retain zero. The FAB Defense Tactical Galil Firearm Handguard boasts a comfortable design that provides protection from heat, full upper and lower Picatinny rails, and removable compact side rails. These Galil handguards are some of the best available on today's market, featuring better construction, ergonomics, and accuracy. FAB Defense Galil Combat Handguards are used effectively by several militaries as a modern combat carbine.![]()
Specifications for FAB Defense IWI Galil Picatinny Combat Handguards:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Galil |
| Handguard Length: | 7.32 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Handguard Material: | Glass Reinforced Polymer |
| Weight: | 186 g, 0.41 lb |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 56 mm, 2.2 in |
| Width: | 63 mm, 2.48 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Quantity: | 1 |
Features of FAB Defense IWI Galil Picatinny Combat Handguards:
- Enables four 1913 MIL-STD Picatinny rails for reflex sights and accessories.
- Designed to allow free handguard gripping for optimal comfort.
- Extremely durable and lightweight reinforced polymer composite construction.
- Quick & easy installation, no gunsmith required.
- Provides improved thermal isolation and heat dissipation.
- Compatible with Galil and Short Galil rifles.
Package Contents:
- FAB Defense IWI Galil Picatinny Combat Handguards