Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Interior:
- Full Size Tray
- Depth/Thickness:
- 9.4 in
- Length:
- 15 in
- Width:
- 8.8 in
Code: QY-DX-ML140
MPN: ML1-40
UPC: 026057360355
Product Info for MTM Water Resistant Box w/Full Size Tray
As all Muzzleloaders know black powder and powder substitutes must be stored in a controlled environment to protect them from moisture. That is why MTM designed the new MuzzleLoader Dry Box - it is the ideal possible bag - box for active muzzle loading black powder enthusiasts. No matter what the weather the ML-1's roomy base interior shuts out moisture problems with a tight weather resistant O-ring seal.A large lift out tray helps to organize gear keeping smaller items on top not crushed or buried at the bottom. The 80% usable top access lid compartment divides specialty tools into five sections for quick retrieval at the range. Thick side-wall construction a heavy-duty latch and padlock tabs assure a secure barrier against uninvited guests. Just the ticket for the active muzzle loader.DIMENSIONS: 15" x 8.5" x 10"![]()
Specifications for MTM Water Resistant Box w/Full Size Tray:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Black |
| Interior: | Full Size Tray |
| Depth/Thickness: | 9.4 in |
| Length: | 15 in |
| Width: | 8.8 in |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Water Resistant Box w/Full Size Tray ML140