Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Interior:
- Full Size Tray
- Depth/Thickness:
- 15.1 in
- Length:
- 18.5 in
- Width:
- 13 in
- Additional Features:
- Water-resistant
Code: QY-DX-SPUD709
MPN: SPUD7-09
UPC: 026057361925
Product Info for MTM Spud 7 Sportsmen's Plus Utility Dry Box
Ideal for carrying your gear into the fields, the MTM SportsMen's Utility Box SPUD709 has been designed to keep your equipment dry and secure. This Dry Box from MTM has a spacious design that offers 2,073 cubic inches of dry storage. The MTM Spud 7 19in Dry Box can carry items up to 14 inches tall. This MTM Carrying Case is also the perfect height (15 inches) for dove and waterfowl blind hunting and as a chair when using MTM's predator shooting table. The MTM Spud 7 Utility Box also comes with a nylon shoulder strap for hands free carrying. Load one up for the range and then use it for a chair once you get there!![]()
Specifications for MTM Spud 7 Sportsmen's Plus Utility Dry Box:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Green |
| Interior: | Full Size Tray |
| Depth/Thickness: | 15.1 in |
| Length: | 18.5 in |
| Width: | 13 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Additional Features: | Water-resistant |
| Country of Origin: | USA |
Features of MTM Spud 7 Box:
- Water resistant O-ring seal
- Top access lid compartment
- Deep 2/3 length lift out tray
- Four Bungee hook receivers
- Large comfortable handle
- Thick sidewall construction
- Heavy-duty snapping latches
- Double padlock tabs.
Package Contents:
- MTM Spud 7 Sportsmen's Plus Utility Dry Box SPUD709