Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.63 in
- Blade Material:
- 420HC
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Glass Filled Nylon
- Handle Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- Polyester
- Handle Color:
- Green/Black
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: RN-KN-PLKH-0659GRS
MPN: 0659GRSB/11892
UPC: 033753147562
Product Info for Buck Knives Pursuit Folding Knife, Large
The Buck Knives 659 Pursuit, Large Folding Knife is a multi-purpose alternative to traditional hunting knives, the Pursuit series fills the need for a mid-range hunting knife designed from the beginner to the experienced, serious hunter. Add detail was put into the design creating a comfortable, non-slip profile, & strong lockback, dependable blades. Designed for excellent performance, the Folding Pursuit Large knife is a perfect field option. ![]()
Specifications for Buck Knives Pursuit Folding Knife, Large:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 3.63 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Hunting, Folding Blade |
| Overall Length: | 8.625 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Glass Filled Nylon |
| Handle Finish: | Satin |
| Sheath Material: | Polyester |
| Handle Color: | Green/Black |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Buck Knives Pursuit Folding Knife, Large