Tap Tap to Zoom
- Color:
- Realtree Edge Camo
- Length:
- 58 in
- Height:
- 66 in
- Width:
- 58 in
Code: ROB-HB-1501892-RB0163
MPN: RB0163
UPC: 810147720163
Product Info for Rhino Blinds RB24 Hunting Blind
An improved version of a classic hub-style blind. The spacious and strong RB24 RTE features large panoramic windows with 270-degree visibility and a silent slide window system designed to keep movement, and noise to a minimum. This design allows hunters to see out without letting the game see in, maximizing concealment. The 58in x 58in footprint comfortably fits three hunters with even more elbow room thanks to the blind’s sturdy 5-hub design. The tightly bound 150 Denier body fabric with a blackened interior is weatherproof, durable, and provides an excellent wind block for both gun and bow hunters. Available in Realtree camouflage and includes a backpack-style carry case, rope tie-downs, and ground stakes.![]()
Specifications for Rhino Blinds RB24 Hunting Blind:
| Manufacturer: | Rhino Blinds |
| Color: | Realtree Edge Camo |
| Fabric/Material: | 150D Fabric |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 58 in |
| Height: | 66 in |
| Weight: | 13.9 lb |
| Width: | 58 in |
Features of Rhino Blinds RB24 Hunting Blind
- Hub-style blind
- 58in x 58in footprint
- Large panoramic windows with silent slide system offering 270-degree visibility
- Durable 150 Denier fabric with black interior
- Sturdy 5-hub design accommodates three hunters comfortably
- Weatherproof and wind-resistant construction
- See-through mesh window panels
- Silent entry door for noiseless movement
- See-through mesh window panels and dividers
- Silent slide windows
- Zipper Entry Door
Package Contents:
- Rhino Blinds RB24 Hunting Blind
- Backpack-Style Carry Case
- Rope Tie-Downs
- Ground Stakes