Tap Tap to Zoom
- Color:
- Realtree Edge Camo
- Length:
- 60 in, 60 in
- Height:
- 71 in
- Age Group:
- Adults
- Floor Area:
- 60x60
- Width:
- 60 in
- Included Accessories:
- Stakes
- Condition:
- New
Code: ROB-HB-150PRO-RB0231
MPN: RB0231
UPC: 810147720231
Product Info for Rhino Blinds RB24 PRO Hunting Blind
With its spacious 60in x 60in footprint, increased interior height, enhanced exterior fabric, improved ground stakes, and a great overall layout the RB24 PRO gives bow and gun hunters a great bang for their buck. The ultra-durable 600 Denier exterior fabric is both rugged and lightweight while providing excellent concealment in Realtree camouflage. 270-degree visibility makes it easy to spot the game, while the silent slide window system with see-through mesh keeps them from seeing you. Keeping within the theme of staying quiet is this blind’s silent entry door system. The 5-hub design holds the blinds fabric tight, and can comfortably fit up to three hunters.![]()
Specifications for Rhino Blinds RB24 PRO Hunting Blind:
| Manufacturer: | Rhino Blinds |
| Color: | Realtree Edge Camo |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 60 in, 60 in |
| Height: | 71 in |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 60x60 |
| Weight: | 17.4 lb |
| Width: | 60 in |
| Included Accessories: | Stakes |
| Condition: | New |
Features of Rhino Blinds RB24 PRO Hunting Blind
- See-through mesh window flaps and dividers
- Silent slide windows
- Silent Entry Door
- Footprint:60in x 60in
- Width at the Hub: 77in
- Includes upgraded stakes
- Holds 3 hunters comfortably
Package Contents:
- Rhino Blinds RB24 PRO Hunting Blind