Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Steel
- Finish:
- Steel
- Length:
- 44 in
- Height:
- 72 in
- Width:
- 50 in
- Quantity:
- 1
- Package Type:
- Box
Code: ROB-HGA-UT8FE-RTUSC-060
MPN: RTUSC-060
UPC: 810147721016
Product Info for Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit
An incredible piece for nearly every hunter, the Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit was designed to be the hunting associate that you'll want on hand in the field. These Hunting Accessories through the hunting specialists at Rhino Blinds are created using some of the best components to choose from, in an attempt to provide you with a long lasting and reliable hunting device. Rhino Blinds has been a huge part of the hunting industry for a long time, and the Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit is the outcome of their dedication to furnishing hunters with items which will boost their hunts. At Tactical-Store, we would like to be sure that you leave with the most suitable product for your needs, and the Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit is among the numerous products which we're pleased to supply the hunting world. For a great way to ensure that you are hunting with some of the most useful products the industry has to offer, pick the Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit.
Specifications for Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit:
| Manufacturer: | Rhino Blinds |
| Color: | Black/Steel |
| Finish: | Steel |
| Fabric/Material: | Steel |
| Length: | 44 in |
| Height: | 72 in |
| Width: | 50 in |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 18.74 lb |
| Package Type: | Box |
Features of Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit
- Tall full enclosure, 72in
- Removable side fabric
- Water resistant fabric
- 3 Zip out windows
- Arched fiber pole construction
- Poly coated water resistant fabric
- Zipper entry
- Secure with 2 button straps
Package Contents:
- Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit