Tap Tap to Zoom
Product Info for Red Rock Outdoor Gear Transit Sling Pack
The Transit Sling Pack is the smallest sling pack in our commuter series. It is designed for ambidextrous carry. The side-opening pass-through compartment is designed for concealed carry with a strip of soft-touch fastener that will allow a universal holster to secure your CCW. The main compartment will easily hold your glasses, wallet, and other essentials while the front zippered pouch contains a slip pocket and elastic keepers to help organize smaller items.![]()
Specifications for Red Rock Outdoor Gear Transit Sling Pack:
| Manufacturer: | Red Rock Outdoor Gear |
| Height: | 8 in |
| Length: | 8 in |
| Application: | Tactical |
| Width: | 8.5 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Volume: | 4 liters |
| Depth/Thickness: | 4 in |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Sling |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.9 lb |
| Capacity: | 4 liters |
| Pack Volume: | 4 liters |
| Pack Application: | Carrying |
| Pack Type: | Backpack |
| Body Material: | Polyester |
Features of Red Rock Outdoor Gear Transit Sling Pack
- 4 liters of total storage
- Ambidextrous back concealed carry compartment
- Touch-fastener loop strip in back compartment for securing CCW holster
- Front exterior pouch with slip pocket, and elastic keepers to secure multiple items
- One exterior slip pocket for quick access items
- Mesh padded back panel
- Adjustable padded shoulder strap
- 600D polyester construction
Package Contents:
- Red Rock Outdoor Gear Transit Sling Pack