Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Accessory Attachment System:
- Loop
- Length:
- 55 in
- Fit:
- Universal
Code: SD9-BA-SSSOZFNS0M-SOZFNS0M
MPN: SOZFNS0M
UPC: 798681723928
Product Info for SIG SAUER ZULU Floating Neck Strap
The Sig Sauer Floating Neck Strap is engineered to keep your binoculars safe and secure around water. Designed to fit all binoculars with loop fasteners, this strap helps prevent your optics from sinking if accidentally dropped. Its high-visibility marine orange color makes it easy to spot and retrieve, ensuring peace of mind during marine or outdoor activities. Built with a waterproof floating jacket, it combines reliability, comfort, and visibility"perfect for boating, fishing, or any adventure on the water.![]()
Specifications for SIG SAUER ZULU Floating Neck Strap:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | Padded Neoprene |
| Accessory Attachment System: | Loop |
| Length: | 55 in |
| Fit: | Universal |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 0.5 in |
| Depth/Thickness: | 0.5 in |
| Weight: | 1.5 oz |
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU Floating Neck Strap