Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: SD9-BI-10Z42-SOZ10001
MPN: SOZ10001
UPC: 798681678631
Product Info for SIG SAUER Zulu10 HDX 10x42mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
Redefining the landscape of style and performance, SIG SAUERs all-new ZULU10 HDX Binoculars were specifically engineered to exceed the demands of the most elite hunters in the world. Available in 10x42, 12x50, and 15x56 prescriptions, the ZULU10 HDX combines high-definition and high-transmittance glass lenses for ultra-high image resolution and optimal light transmission. With the help of SIGs proprietary LensArmor, LenShield, and SpectraCoat technologies, the image generated through the best-in-class Abbe Koenig prism is incredibly sharp from dawn to dusk. The rugged metal chassis and updated rubberized armor provide bombproof durability while maintaining unmatched in-hand comfort. To further improve in-hand comfort and adjustability, the locking diopter ring and main focus dial have been updated to sleek anodized aluminum with a textured rubber over mold. Featuring 3-position adjustability and an updated detent system, the ZULU10 HDX eyecups are designed to maintain their position throughout frequent movement in and out of bino harnesses.![]()
Specifications for SIG SAUER Zulu10 HDX 10x42mm Abbe-Koenig Prism Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Eye Relief: | 16.7 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 7.18 in |
| Weight: | 2.06 lb, 0.93 kg, 32.96 oz |
| Finish: | FDE |
| Fabric/Material: | Metal |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Overall Length: | 7.18 in |
| Housing/Frame Material: | metal |
Features of SIG SAUER Zulu10 HDX 10x42mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
- SIG SAUERS HDX glass lenses pair high definition and high transmittance glass for ultra-high resolution and light transmission.
- Proprietary anti-reflective SpectraCoat, LensArmor, and LenShield technologies.
- Updated locking diopter ring and 3 position adjustable eyecups.
- Newly redesigned focus wheel with an updated over mold provide ultra-fine focal adjustment.
- The ZULU10 HDX features a reinforced metal housing wrapped in rubber armor, offering durability with a sleek appearance.
- New molded EVA carrying case for streamlined protection.
- Capable of being mounted to tripod adapter using a standard 1/4-20 threaded insert.
- Waterproof and fog-proof rated.
Package Contents:
- SIG SAUER Zulu10 HDX 10x42mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
- Carrying Case