Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
Introducing the ZULU6 series of image-stabilized binoculars from SIG SAUER. With its 2-axis gimbal providing razor-sharp optical image stabilization, the ZULU6 compensates for natural human motion providing the clarity of a mounted spotting scope in a handheld, portable package. The ZULU6s lightweight construction, spectracoat, lenshield, and lensarmor technology means that it is ready for any environment. Available in a 10x and 16x magnification, the ZULU6 is guaranteed to provide extreme clarity with unmatched image stability.![]()
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Field of View, Angle: | 3.8 degrees |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 7.1 in |
| Weight: | 20 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap