Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
Code: SD9-BI-SOZ10002
MPN: SOZ10002
UPC: 798681695485
Product Info for SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo
Sig Sauer Electro-Optics SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo - Sig Sauer's Zulu10 HDX Binoculars were specifically engineered to exceed the demands of the most elite hunters in the world. The Zulu10 HDX combines high-definition and high-transmittance glass lenses for ultra-high image resolution and optimal light transmission. With the help of Sig's proprietary LensArmor, LenShield and SpectraCoat technologies, the image generated through the best-in-class Abbe Koenig prism is incredibly sharp from dawn to dusk. The rugged metal chassis and updated rubberized armor provide bombproof durability while maintaining unmatched in-hand comfort. To further improve in-hand comfort and adjustability, the locking diopter ring and main focus dial have been updated to sleek anodized aluminum with a textured rubber over mold. Featuring 3-position adjustability and an updated detent system, the Zulu10 HDX eyecups are designed to maintain their position throughout frequent movement in and out of bino harnesses.![]()
Specifications for SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Coyote |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 2.5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 2.06 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
| Focus Range: | 2.5 m |
| Minimum Focus Distance: | 2.5 m |
Features of SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism Binocular, Coyo
- SIG SAUER’S HDX glass lenses pair high definition and high transmittance glass for ultra-high resolution and light transmission.
- Proprietary anti-reflective SpectraCoat, LensArmor, and LenShield technologies.
- Updated locking diopter ring and 3 position adjustable eyecups.
- Newly redesigned focus wheel with an updated over mold provide ultra-fine focal adjustment.
- The ZULU10 HDX features a reinforced metal housing wrapped in rubber armor, offering durability with a sleek appearance.
- New molded EVA carrying case for streamlined protection.
- Capable of being mounted to tripod adapter using a standard 1⁄4-20in threaded insert.
- IPX-7 waterproof and fog-proof rated.
Package Contents:
- SIG SAUER SOZ10002 Zulu10 HDX 10x50mm HDX Abbe-Koenig Prism, Coyo
- Case
- Lens Covers