Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1350 lumens
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Condition:
- New
Code: SD9-FL-FXTCP-SOFEC001
MPN: SOFEC001
UPC: 798681680214
Product Info for SIG SAUER FOXTROT-EDC Compact Rechargeable Flashlight
Inspired by the streamlined versatility of the FOXTROT weapon light family, SIG SAUER’s new FOXTROT-EDC packs high output power into a handheld design for any application. With 1350 Lumens and 33,000 Candela, the FOXTROT-EDC features up to an hour of runtime on the included Lithium-Ion rechargeable battery. The FOXTROT-EDC is optimized for personal and professional use, fitting comfortably in your jeans pocket or affixed to a vest.![]()
Specifications for SIG SAUER FOXTROT-EDC Compact Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Light Output: | 1350 lumens |
| Battery Life: | 1 hours |
| Length: | 4.12 in |
| Width: | 1.18 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER FOXTROT-EDC Compact Rechargeable Flashlight
- 1,350 Lumens
- 33,000 Candela
- Powered by (1) 18350 Li-Ion rechargeable battery
- Up to 1 hour of runtime
- The FOXTROT-EDC ships with two tailcaps, 1 crowned tailcap & 1 standard tailcap
- Momentary or latching push-button activation
- Glass lens, with custom reflector
- Metal deep carry pocket clip
- IPX7 waterproof rating
Package Contents:
- SIG SAUER FOXTROT-EDC Compact Rechargeable Flashlight
- Deep metal carry clip