Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1350 lumens
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Condition:
- New
Code: SD9-FL-FXTFS-SOFEF001
MPN: SOFEF001
UPC: 798681680221
Product Info for SIG SAUER FOXTROT-EDC Full-Size Rechargeable Flashlight
Inspired by the streamlined versatility of the FOXTROT weapon light family, SIG SAUER’s new FOXTROT-EDC packs high output power into a handheld design for any application. With 1350 Lumens and 33,000 Candela, the FOXTROT-EDC features a 1.5 hour runtime powered by SIG SAUER’s patented FlexCore™ technology, allowing for interchangeable power sources using either the includedrechargeable Lithium-Ion battery or two standard CR123A batteries. The FOXTROT-EDC is optimized for personal and professional use, fitting comfortably in your jeans pocket or affixed to a vest. ![]()
Specifications for SIG SAUER FOXTROT-EDC Full-Size Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Light Output: | 1350 lumens |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Length: | 5.31 in |
| Width: | 1.18 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER FOXTROT-EDC Full-Size Rechargeable Flash Light
- 1,350 Lumens
- 33,000 Candela
- Powered by (1) 18650 Li-Ion rechargeable battery or (2) CR123A batteries (not included)
- Up to 1.5 hours of runtime
- FlexCore allows the light to be powered by either the included rechargeable 18650 battery or two CR123A batteries, giving you the flexibility to choose the best power source for your needs.
- Momentary or latching push button activation
- The FOXTROT-EDC ships with two tailcaps, 1 crowned tailcap; 1 standard tailcap.
- Glass lens, with custom reflector
- IPX7 waterproof rating
Package Contents:
- SIG SAUER FOXTROT-EDC Full-Size Rechargeable Flashlight
- Metal deep carry pocket clip