Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Foxtrot1x Weapon Mounted Light
The Foxtrot1X weapon light from SIG SAUER provides the powerful illumination required to navigate dark environments with ease. This rail-mounted gun light boasts a 450-lumen rating, and provides 1.5 hours of runtime using a single CR123 battery. Use these Tactical Flashlights to illuminate the hunting trail or for tactical operations in low-light settings.![]()
Each Sig Sauer Foxtrot 1X includes M1913 and Glock sliding rail interface plates for optimal adjustment range on your firearm's rail. Ambidextrous push-button side switches allow left- and right-handed shooters to easily activate the weapon light, and there are momentary and latching modes to suit your application. Get the Foxtrot 1X gun-mounted light today to add versatile illumination capabilities to your weapon platform.
Specifications for SIG SAUER Foxtrot1x Weapon Mounted Light:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Light Output: | 450 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.9 oz |
| Gun Make: | SIG Sauer, Glock |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Mount Type: | Picatinny |
| Overall Length: | 2.4 in |
| Width: | 1.2 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Height: | 1.3 in |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SIG SAUER Foxtrot 1X Weapon Light
- 450 lumens and 1.5 hours of runtime
- Powered by 1 CR123 battery, loaded via a removable bezel with lockout mode
- M1913/SIG and Glock sliding rail interface plates included for maximum location adjustment range on the rail
- Ambidextrous push-button side switches, with momentary and latching modes
Package Contents:
- SIG SAUER Foxtrot1x Gun-Mounted Light