Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light
The FOXTROT2 is designed for the user that wants maximum output and maximum adjustability at their fingertips. This versatile weapon-mounted light has 580 lumens/13,000 Candela and is programmable with 3 user-defined modes; Momentary, Latching, and Threshold Mode. Additionally, the user can adjust the light on the rail using the supplied 4-Position Sliding Rail; Interface Inserts For Maximum Adjustment Range On The Firearm. The FOXTROT2 mounts to any Picatinny 1913, SIG SAUER proprietary, or other rails with no need for adapters or cross-slot modifications. Ambidextrous Activation Paddles to power the ultra-efficient white LED that runs up to one hour on a single CR123 battery. The rail-mounted light is ideal for home defense, law enforcement, or military applications and should fit most holsters designed for handgun lights. Assembled in USA. Fits the following models: P320 Compact, XCOMPACT, XCARRY, XFIVE, Full-size, Carry (not Sub-Compact) M17, M18P226 & MK-25 (with accessory rail) P229 (with accessory rail) P220 (with accessory rail) SP2022 (with accessory rail) 1911 (with accessory rail) MCX, MPX, 516, 716, M400 with Picatinny rail. Does not fit P365, P365X or P365XL, Lima Grip Modules.![]()
Specifications for SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Light Output: | 700 lumens |
| Battery Type: | 16340 rechargeable, CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer P220, SIG Sauer 1911, SIG Sauer P365 X-Macro, SIG Sauer M18, SIG Sauer MCX, SIG Sauer SIGM400, SIG Sauer P320 X-Compact, SIG Sauer P226 MK25, SIG Sauer P320 Carry, SIG Sauer P320 X-Carry, SIG Sauer P320 Full Size, SIG Sauer SIG 516, SIG Sauer P320 X-Five, SIG Sauer MPX, SIG Sauer P229, SIG Sauer P320 Compact, SIG Sauer SIG 716, SIG Sauer M17, SIG Sauer Pro SP2022 |
| Diameter: | 24 mm |
| Length: | 2.75 in |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light
-
20,000 Candela
-
Up to 1.5 Hours of Runtime
-
The FOXTROT2R Ships With Two Rail Interface Inserts. The M1913 Insert Is Designed To Fit MIL-STDÂ 1913 Rails. The OTHER Insert Is Meant For Pistols With Non Mil-STD 1913 Rail Designs.
-
Ambidextrous Activation Paddles with Momentary Mode, Latching Mode, and Threshold Mode
-
Programmable Activation, 3 Separate Modes Chosen by the User
-
4-Position Sliding Rail Inserts For a Customizable Fit
-
FlexCore Allows The Light To Be Powered By Either The Included Rechargeable 16340 Battery Or Standard CR123A Battery, Giving You The Flexibility To Choose The Best Power Source For Your Needs.
Package Contents:
- SIG SAUER FOXTROT2 580 Lumens Weapon Light