Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight
For top-tier accuracy on your favorite firearms, choose the SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight! Whether you attach it to a carbine, shotgun, rifle, or even pistol, the SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight is loved by professionals and civilians alike for its intuitive controls and ease of use. These Red Dot Sights have multiple brightness settings to work in full light and even in conjuction with night vision devices, so you don't have to worry about switching optics between missions. Plus, the SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight comes with 3 standard mounting heights so that you can fully customize the optic to suit your needs perfectly.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | Ballistic Circle Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | AAA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX8 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Length: | 77 mm |
| Weight: | 7.4 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Adjustment Range: | 0.5 MOA |
| Overall Length: | 177 mm |
| Attachment Type: | Screw |
Features of SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight
- Top mounted activation with NV override control, 50, 000hr runtime, 3 mounting heights come standard in box.
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo 4XT-PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight
- 3 mounting heights clear flip-backs opaque front flip back and ARD kill-flash.