Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo 1 Pro 1x30mm Reflex Red Dot Sight
Take aim with the Sig Sauer Romeo1 Pro Red Dot Sight to boost your target acquisition speed and improve your accuracy at close ranges. These Red Dot Sights feature a molded glass aspheric lens complete with high-performance optic coatings that guarantee superior light transmission and zero distortion, displaying clear, bright views throughout. To protect the lens system, the housing is machined from rugged and lightweight aluminum and is IPX-7-rated for waterproof protection. This SIG SAUER Romeo1 Pro 1x30 Pistol Red Dot Sight features the signature MOTAC (Motion Activated Illumination System) that powers up when it senses motion and turns off when inactive, saving precious battery life for when you need it most. The RomeoOne Pro TruHold Lockless Zeroing System uses twin adjustment springs to ensure proper resets to zero after multiple rounds, and you can adjust the reticle's brightness with 12 different settings to best match your target background. Create a more efficient shooting experience with the help of a Sig Sauer RomeoOne Pro 1x30 MOA Red Dot Sight.![]()
Fits all SIG SAUER pistols with the PRO RX footprint. It will not fit all DeltaPoint PRO footprints in the industry, due to variances in recoil boss dimensions.
Specifications for SIG SAUER Romeo 1 Pro 1x30mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 28x18 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer Pro |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.2 in |
| Height: | 1.1 in |
| Weight: | 0.06 lb |
| Included Accessories: | Mounting Screws |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | PRO RX |
Features of SIG SAUER Romeo 1 Pro 1x30mm Reflex Red Dot Sight
- Molded glass aspheric lens with high performance coatings for superior light transmittance and zero distortion
- 3 or 6 MOA red dot with multiple brightness settings for rapid target engagement under a full range of lighting conditions
- TruHold Lockless Zeroing System that utilizes twin adjustment springs designed to endure handgun recoil and return to zero shot after shot
- New point-source emitter provides exceptional brightness with 12 settings (10 Daytime/2 NV), and 20, 000+ hours of runtime
- MOTAC (Motion Activated Illumination System) that powers up when it senses motion and powers down when it does not
- Aircraft grade CNC Aluminum housing ensures a lifetime of reliable service
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fogproof performance
- Ruggedized protective steel shroud included for extreme durability
- SIG SAUER Electro-Optics Infinite Guarantee and SIG SAUER
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo 1 Pro 1x30mm Reflex Red Dot Sight