Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER ROMEO-X Enclosed Pro Sig-Loc 1x24mm Reflex Red Dot Sight
Rugged dependability meets streamlined design with the all-new ROMEO-X Enclosed pistol red dot from SIG SAUER. Leveraging SIGs experience developing durable red-dot technologies trusted by armed forces around the world, the ROMEO-X Enclosed optimizes strength and reliability for the concealed environment.![]()
Featuring a robust CNC 7075 aluminum housing and aspherical glass lens system built around a high-efficiency point source emitter, the ROMEO-X Enclosed creates a rock-solid, distortion free, aiming solution for the most demanding shooters and circumstances.
Equipped with a side-mounted battery compartment and SIG SAUERs patent-pending beryllium copper flexure system, the ROMEO-X Encloseds ultra-low deck height allows for effortless co-witness with standard height irons.
Building up SIG SAUERs DNA of trusted military innovation, the ROMEO-X Enclosed delivers streamlined dependability without compromise.
ROMEO-X Enclosed. Where X marks the dot.
Specifications for SIG SAUER ROMEO-X Enclosed Pro Sig-Loc 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 1.83 in |
| Width: | 1.23 in |
| Height: | 0.94 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | SIG-LOC |
Features of SIG SAUER ROMEO-X Enclosed Pro Sig-Loc 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
- Inspired by MIL-SPEC ROMEO-M17
- Rugged 7075 aluminum housing with a fully enclosed and sealed optical system.
- Patent-Pending Beyllium Copper Flexure Arm.
- Distortion free aspherical lens.
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- Low deck height for standard-height iron sight co-witness.
- 20,000 hour battery life with side load battery.
- 15 illumination settings including 3 night vision.
Package Contents:
- SIG SAUER ROMEO-X Enclosed Pro Sig-Loc 1x24mm Reflex Red Dot Sight