Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo-Rs Compact 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The ROMEO-RS (Reinforced Steel) was specifically engineered to provide the accuracy and convenience of a pistol-mounted red dot at a cost that competes with high-end iron sights. Inspired by the design of modern striker-fired pistols that employ high-strength polymer and metal, the ROMEO-RS housing forms around a rugged steel chassis that supports and protects a premium aspherical glass lens. Featuring a convenient side-mounted illumination adjustment button embedded into the polymer housing to prevent accidental interference; side-load battery tray; MOTAC (Motion Activated Illumination) that powers up when motion is detected, powering down when inactive; updated footprint design maintains true compatibility with industry-standard optics cuts while allowing for the additional lock-up strength provided by steel recoil pins to eliminate the potential for any lateral shift.![]()
Specifications for SIG SAUER Romeo-Rs Compact 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Molded Glass |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Length: | 1.61 in |
| Width: | 1.12 in |
| Weight: | 21.4 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Lens Type: | Aspherical |
Features of SIG SAUER Romeo-RS Compact 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Hybrid design featuring a skeletonized steel chassis, molded into a high-strength polymer housing
- Premium molded glass ashperic lens for a distortion-free sight picture
- High efficiency point source LED emitter with 8 individual brightness settings
- Large side control button for easy reticle adjustments
- Convenient side-mounted CR1632 battery tray with security screw for easy access without removing the optic from the firearm
- Minimum continuous runtime of 20,000 hours (at medium setting, dot-only)
- MOTAC (Motion Activated Illumination) that powers up when motion is detected, powering down when inactive
- Fully Backed by SIG SAUERs Infinite Guarantee
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo-RS Compact 1x24mm Reflex Red Dot Sight