Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
Great for nearly every shooter, the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight will help you promptly pick up targets, helping you to be a little more efficient with your shots. A proficient red dot firearm sight enables you to acquire your target quickly and re-acquire right after your shot. And due to the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight, acquiring a top grade red dot scope hasn't ever been a more suitable idea. Built utilizing excellent optics and intensely robust housing supplies, these Red Dot Sights from SIG SAUER offers you many years of dependable and competent service. SIG SAUER has been creating some of the finest red dot sights for a number of years, and the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight is the evidence of their resolve for offering you red dot sights that will not demolish your bank account. For a great way to be certain that you're shooting with some of the finest optics available to shooters, choose the SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight.
Specifications for SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Reticle: | QBCD 2.0 Reticle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX8 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 72 mm, 2.9 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
- MSAR Magnifier Sensing Adaptive Reticle
- Parallax-Free optical system
- Massive 40mm high performance multi-colored mangin lens
- Quad ballistic circle dot 2.0 reticle
- 15 brightness settings 12day 3NV
- Dedicated NV override switch
- 50,000hrs runtime on CR123 utilizing MOTAC
- MIL-STD-810 durability
- IPX8 for waterproof and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo 8T-AMR 1x40mm Red Dot Sight
- CR123
- T10 Impact Driver
- Optic Multi-Tool
- Romeo Lens Pen
- Opaque Front Flip-Back
- ARD(kill flash)
- Clear Rear Flip-Back
- Clear Front Flip-Back