1 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
2 of 9 images
SIG SAUER SORMSR111 Romeo-MSR Gen II Compact Flat Dark Earth 1x20
3 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
4 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
5 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
6 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
7 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SORMSR101
8 of 9 images
SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight, 2 MOA Green Dot Reticle, Black, SORMSR102
9 of 9 images
SIG SAUER SORMSR111 Romeo-MSR Gen II Compact Flat Dark Earth 1x20
Tap Tap to Zoom
In Stock
5 Models AvailableColor
All
Reticle
All
Condition
All
Illumination Color
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $163.99Save 15%
$139.99
List: $129.99Save $10.00
$119.99
List: $139.99Save 13%
$121.99
List: $149.99Save 10%
$134.49
List: $179.99Save 22%
$139.99
Product Info for SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
The ROMEO-MSR is a sealed compact red dot or green dot sight intended for MSR, carbine, shotgun and air rifle. Brightness is adjusted with a top-mounted rotary dial, featuring 10 daytime and 2 night vision settings for quick target engagement in any condition.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Eye Relief: | 63 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 2.7 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
- High-performance lens coatings for excellent light transmission and dot contrast in any situation.
- Ultra-compact size and weight with unlimited eye-relief and parallax-free operation.
- Slipover, see-through flip-backs
- 1.41in T10 Torx M1913 Skeletonized lightweight Riser Mount for absolute co-witness
- Top loading battery compartment with integral brightness control featuring 10 daytime and 2 NV settings
- Dependable IPX-7 waterproof and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
- CR2032
- T10 Multi Tool
- Rubber Lens Covers