Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black/Rose Gold
- Reticle:
- 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
Code: SD9-RD-SOR5X171
MPN: SOR5X171
UPC: 798681711611
Product Info for SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight
The SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight has been designed to function as the perfect red dot rifle scope for just about any shooter searching for superior quality optics. An effective red dot gun sight makes it simple to acquire your target quickly and re-acquire right after your shot. And thanks to the SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight, buying a top grade red dot rifle scope has never been a more rewarding idea. These Red Dot Sights from SIG SAUER are manufactured utilizing the top quality optics and durable housing materials you have come to anticipate from this impressive enterprise. SIG SAUER has been producing some of the best red dot sights for a number of years, and the SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight is the proof of their dedication to providing you red dot sights which don't wipe out your wallet. If you are wanting to buy a top of the line red dot sight that will not damage your bank account, select the SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight.
Specifications for SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black/Rose Gold |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Length: | 4.2 in |
| Weight: | 6.1 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 3.10 X 5.20 X 5.95 in |
Features of SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight
- Strong and Lightweight CNC aluminum housing
- 10 daylight and 2 NV settings for all conditions
- Top mount, ambi-controls
- MOTAC - Motion Activated Illumination
- 50,000 hr runtime provided by common AAA battery
- Simple and Durable half-inch hex mount
- Dependable IPX7 waterproof and fog-proof performanceÂ
Package Contents:
- SIG SAUER ROMEO5X GEN II Rose 1x Reflex Red Dot Sight