Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- MOA
- Color:
- Gray
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: SD9-RF-KJHG-SOK4K601
MPN: SOK4K601
UPC: 798681644803
Product Info for SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
Introducing the Sig Sauer KILO4K Rangefinder, the most advanced rangefinder in its class. Featuring SIG SAUER's Optical Image Stabilization (OIS) the KILO4K delivers a crisp, clear image free from any user-induced hand shake or vibration. The KILO4K is powered by Applied Ballistics Ultralite which is user configurable to your exact rifle and projectiles, onboard environmental sensors for real-time precision updates to ballistic solutions, a 4x scan mode for ultra-fast ranging at distance, and includes BDX 2.0 for Bluetooth communication with other BDX enabled sights and devices. For users looking for category-leading ranging performance and vibration-free image quality look no further than the KILO4K.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 7.3 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | MOA |
| Length: | 4.1 in |
| Color: | Gray |
| Battery Type: | CR123 |
| Minimum Range: | 1600 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Rubber/Plastic Graphite |
| Laser Divergence: | 1.25 MRAD |
| Rangefinder Application: | Hunting, Archery |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
- Optical image stabilization for long distance, razor-sharp imaging
- Gen II lightwave DSP ranging engine
- Onboard temperature, pressure, and humidity sensors for accurate
- Real-time ballistic calculations
- 5 target modes; first, best, last, fog, extended range
- 5 range modes; bdx-u, bdx-x, amr, los, archery
- Drop remote waypoints with basemap app
- Applied ballistics ultralite with complete ab bullet database, up to 25
- Bullet profiles and 8 onboard ballistic groups
- BDX 2.0 enabled with low energy, long range bluetooth
- IPX-7 waterproof, runs off CR123 lithium battery and integrated
- tripod mount
Package Contents:
- SIG SAUER KILO4K 6x22mm Laser Rangefinders Monocular
- Case