Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: SD9-RS-BUCK40MASTER-SOBM33004
MPN: SOBM33004
UPC: 798681705177
Product Info for SIG SAUER Buckmasters 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed in collaboration with Jackie Bushman, the Buckmasters riflescopes bring the performance of SIG SAUER ELECTRO-OPTICS at a value that is within reach of every hunter. Featuring a customized Buckmasters Bullet Drop Compensation (BDC) reticle that has holdover dots out to 500 yards. Now featuring an illuminated reticle with six individual brightness settings, you can fine tune your reticle for shaded timber or twilight hours with ease.![]()
Specifications for SIG SAUER Buckmasters 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 34.1 - 11.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 98 - 106 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of SIG SAUER Buckmaster 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- High Performance 3X optical system with low dispersion glass
- Integrated thread in throw lever for quick magnification changes
- BUCKMASTER BDC reticle compatible with BUCKMASTERS 1500 rangefinder
- Lay flat back lens covers included
- Dependable waterproof, shockproof and fog proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Buckmaster 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane