Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDX-R2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 32.1 oz
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Adjustable
Code: SD9-RS-EASY6TB-SOEBDX61101
MPN: SOEBDX61101
UPC: 798681629503
Product Info for SIG SAUER Easy 6TBDX 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope
Designed for today's common MSR/AR and bolt action platforms, the EASY6 BDX LPVO Riflescope is the ideal solution for medium-range precision shooting, tactical engagements, and long-range hunting with 6x times optical zoom and illumination in a 30mm one-piece maintube.![]()
Specifications for SIG SAUER Easy 6TBDX 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | BDX-R2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.1 oz |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Adjustable |
| Battery Type: | CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- SIG SAUER Easy 6TBDX 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope