Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for SIG SAUER TANGO-MSR Compact 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Delivering value without compromise in a sleek, lightweight form, the reimagined TANGO-MSR COMPACT is a streamlined LPVO that's ready to run right out of the box. Featuring a factory-installed and pre-leveled ALPHA-MSR mount, the TANGO-MSR COMPACT is perfect for shooters that require simplicity and reliability. The reengineered optical system provides sharp edge-to-edge clarity with excellent low-light performance, while the illuminated reticle ensures versatility in any conditions. A redesigned illumination dial includes an off position between each brightness increment, and metal turrets increase reliability and strength.![]()
Specifications for SIG SAUER TANGO-MSR Compact 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | Illuminated MSR BDC-10 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 122 - 12.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 8.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum, Aluminum |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 80 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of SIG SAUER TANGO-MSR Compact 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Enhanced High Performance 10x optical system with low dispersion glass
- Illuminated MSR BDC-10 reticle
- Lay flat, flip back lens covers, and a removable throw lever are included
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
- Includes factory-mounted ALPHA-MSR aluminum cantilever mount
Package Contents:
- SIG SAUER TANGO-MSR Compact 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane