Tap Tap to Zoom
Product Info for Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane
When it comes to high-quality 30 mm Riflescopes, the SIG SAUER Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane is an excellent choice. Designed specifically for use on AR15's and similar Modern Sporting Rifles (MSR), these short- to medium-range rifle scopes give you excellent clarity and quick target acquisition speed so that you can hit and swap targets efficiently. The Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane is shockproof and fogproof, so you don't have to worry about it not working when you're out in the field during inclement weather. Plus, the built-in threaded throw level allows you to quickly adjust magnification so that you can track targets at varying ranges as easily as possible. Grab a Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane today!![]()
Specifications for Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Illuminated BDC6 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4.5 - 10.5 mm |
| Eye Relief: | 3.74 - 3.93 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane
- High Performance 6x optical system with low dispersion glass
- Integrated thread in throw leaver for quick magnification changes
- Illuminated MSR FFP BDC6 reticle with 11x brightness levels
- Lay flat flip-back scope caps included
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
Package Contents:
- Sig Sauer Tango MSR 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, First Focal Plane