Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Tango-MSR 2-12x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The SIG SAUER TANGO-MSR 2-12x44mm (FFP) rifle scope delivers high-end tactical performance at an affordable price point. These Riflescopes feature a first focal plane illuminated reticle with six adjustable brightness levels to match your ambient lighting conditions. Quickly swap magnification levels with the integrated thread-in throw lever and easily revert to your original distance with the locking, zero-stop elevation dial. Built to handle harsh recoil and inclement weather, the SIG TANGO MSR 2-12x44 tactical scope performs any time, any place. Get yours today and dominate distant targets with pure precision.![]()
Specifications for SIG SAUER Tango-MSR 2-12x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Milling |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.8 oz |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER Tango-MSR 2-12x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- High Performance 6x Optical System With Low Dispersion Glass
- Integrated Thread in Throw Lever For Quick Magnification Changes
- Illuminated FFP Milling 2.0 Reticle With 6x Brightness Levels
- Lay Flat Flip Back Lens Covers Included
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
- Includes 34MM ALPHA-MSR 1.232" Aluminum Mount
Package Contents:
- SIG SAUER Tango-MSR 2-12x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Locking turrets comes w/caps and mount