Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DWLR-556 Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- FDE
- Weight:
- 22 oz
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-NP1-SOT61240
MPN: SOT61240
UPC: 798681664160
Product Info for SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm FFP 30mm Tube Rifle Scope
Selected by the U.S. Army for both the Squad Designated Marksman Rifle System and for U.S. Special Forces. Designed for todays common MSR/AR and bolt action platforms, this scope is the ideal solution for CQB / mid-range tactical engagements, 3 Gun competitions and hunting. The TANGO6T is complete with our HDX optical system for extreme clarity and low-light performance, HellFire fiber optic and glass-etched illuminated reticles, and first or second focal plane designs.![]()
Specifications for SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm FFP 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | DWLR-556 Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 17.7 m at 100 m |
| Eye Relief: | 4.09 in |
| Color: | FDE |
| Weight: | 22 oz |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium |
| Adjustment Range: | 0.2 Mil Rad |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm FFP 30mm Tube Rifle Scope
- HDX optics extra-low dispersion glass (ED) combined with high transmittance glass (HT) provide industry-leading light transmission and optical clarity for any situation
- 6x Super-Zoom Advanced Optical System
- Fast Focus Eyepiece
- Night Vision (NV) Illuminated reticle settings with locking illumination dial
- Laser engraved mounting line to align riflescope to scope rings
- Dependable waterproof (IPX-8 rated for complete and continuous immersion at 20 meters ) and fog-proof performance
- Power selector ring throw lever included with all models
Package Contents:
- SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm FFP 30mm Tube Rifle Scope