Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Digital Ballistic
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 2 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth
- Additional Features:
- BDX
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-S3BDX42-SOSBDX33111
MPN: SOSBDX33111
UPC: 798681587049
Product Info for SIG SAUER Sierra3 BDX 3.5-10x42mm Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane SOSBDX33111
The Sig Sauer SIERRA3BDX 3.5-10x42mm Tactical Rifle Scope is a powerful hunting Rifle Scope that provides you with an illuminated auto-holdover dot on targets when paired with a SIERRA3BDX rangefinder. These 30 mm Riflescopes by SIG SAUER are built with SpectraCoat lenses for exceptional optical quality and light transmission, and feature LevelPlex digital anti-cant, KinETHIC kinetic energy transfer indicator, and motion activated illumination that powers up when it senses motion. The Sig Sauer SIERRA3BDX 3.5-10x42 Ballistic Rifle Scope combines second focal plane stadias with an OLED illuminated ballistic holdover dot that scales with zoom at any magnification level. Just range your target, put the holdover dot on the target, and pull the trigger with the Sig Sauer SIERRA3BDX 3.5-10x Illuminated Rifle Scope.![]()
The world's most advanced rangefinders and Rifle Scopes are now even easier to use with the new BDX 2.0â„¢. BDX 2.0 means you can now choose, App-free easy set-up or if you desire to take your shooting to the next level of accuracy, then download our BDX smartphone app and configure your rangefinder and or rifle scope for your exact ballistics and environmental characteristics. BDX 2.0 also allows users to quickly and easily bond their rangefinders and sights with preset ballistic groups pre-loaded onto all BDX products that cover that vast majority of calibers on the market. These preset ballistic groups allow you to use BDX enabled products without the use of a smartphone app, so they are READY, RIGHT OUT OF THE BOX
Specifications for SIG SAUER Sierra3 BDX 3.5-10x42mm Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane SOSBDX33111:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3.5 - 10 x |
| Reticle: | Digital Ballistic |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 - 12 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 9.4 - 27.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 1.5 - 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 2 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | 2036 |
| Width: | 2 in |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Height: | 2 in |
| Focus Range: | 800 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HD |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 20,000 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | BDX |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SIG SAUER SIERRA3BDX 3.5-10x42mm Tactical Rifle Scope, SD9-RS-S3BDX42:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange. A rangefinder and Rifle Scope system that uses ballistics, enviromental conditions and Bluetooth to illuminate the exact holdover dot.
- Automatic holdover dot on a Digital Focal Plane, combining Second Focal Plane stadias, with an OLED illuminated ballistic holdover dot that automatically scales with zoom to subtend on target at any magnification level.
- Features our MOTAC (Motion Activated Illumination) that powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced battery life.
- Spectracoat highly efficient, ultra-wide broadband, anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels xacross the entire visible spectrum providing superior light transmission.
- SIG SAUER's innovative KinETHIC kinetic energy transfer indicator. KinETHIC provides assistance in assuring an ethical hunt by indicating when energy on target drops below a threshold that can be set by the hunter using the SIG BDX App.
- New for BDX Rifle Scopes, Auto LevelPlex, automatically increases digital level sensitivity on longer shots.
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Package Contents:
- SIG SAUER SIERRA3BDX 3.5-10x42mm Rifle Scope