Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDX-R2 Digital
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Orange
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- OLED
- Included Accessories:
- SIERRA6BDX 2-12X40mm Riflescope
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: SD9-RS-SBDXR-SOSBDX62111
MPN: SOSBDX62111
UPC: 798681627998
Product Info for SIG SAUER Sierra6BDX 2-12x40mm Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane
This Sig Sauer SIERRA6BDX 2-12x40mm Rifle Scope is an advanced optic that uses the innovative BDX system to greatly improve your accuracy and efficiency. SIG SAUER built these 30 mm Riflescopes with an Advanced HDX 6x Optical System that provides crystal clear views with enhanced light transmission. Use this waterproof and fogproof Sig Sauer SIERRA6BDX 2-12x40mm Rifle Scope in any environment or condition. Pair this Rifle Scope with a BDX rangefinder to get Applied Ballistics capability without the need for a mobile device. Mount a Sig Sauer SIERRA6BDX 2-12x40mm SFP Rifle Scope onto your weapon to dominate targets on the hunting grounds.![]()
Specifications for SIG SAUER Sierra6BDX 2-12x40mm Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | BDX-R2 Digital |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 8.4 mm |
| Illumination Color: | Orange |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 52.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | OLED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Brightness Settings: | 10 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | SIERRA6BDX 2-12X40mm Riflescope |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Lens Finish: | Argon Purged |
Features of SIG SAUER SIERRA6BDX 2-12x40mm Rifle Scope:
Package Contents:
- SIG SAUER SIERRA6BDX 2-12x40mm Rifle Scope