Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-BSR0453MH-SOBM44001
MPN: SOBM44001
UPC: 798681664313
Product Info for SIG SAUER Buckmaster 4-16x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Buckmasters Rangefinder and Riflescopes were inspired by Jackie Bushman to bring the performance of SIG SAUER Electro-Optics at a value that is within reach for every hunter. The riflescopes feature a custom Buckmasters Bullet Drop Compensation (BDC) reticle that has holdover dots out to 500 yards. The rangefinder will provide lightning-fast-ranging performance in a vivid red illuminated display optimized for low light hunting. As an extra value, the rangefinder can be used in "Buckmasters Mode" which comes equipped with 8 onboard ballistic groups, so the rangefinder can indicate which Buckmasters BDC holdover dot to use in your riflescope.![]()
Specifications for SIG SAUER Buckmaster 4-16x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Eye Relief: | 3.85 - 4.17 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of SIG SAUER Buckmaster 4-16x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Custom Buckmasters Bullet Drop Compensation (BDC) Reticle with holdover dots out to 500 yards
Package Contents:
- SIG SAUER Buckmaster 4-16x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane