Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDX-R2 Digital
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Amber
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: SD9-RS-SSS6RS-SOSBDX4611
MPN: SOSBDX4611
UPC: 798681700646
Product Info for SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane
The all-new SIERRA4-BDX riflescope simplifies shooting at distance by connecting to BDX-equipped rangefinders to deliver an illuminated holdover dot specific to your target distance, ballistic performance, and environmental conditions. With a digital focal plane and 194 LED hold points, the SIERRA4-BDX brings unmatched accuracy, connectivity, and clarity to the field.![]()
Specifications for SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | BDX-R2 Digital |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Amber |
| Field of View, Linear: | 1.25 - 5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.4 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.9 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Light Transmission: | 95 % |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of SIG SAUER SIERRA4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Digital Focal Plane
- BDX Ballistic Data Xchange Technology: Pairs with KILOBDX rangefinders to calculate and display an exact holdover dot using real-time ballistic and environmental data.
- BDX-R2 Digital Reticle: 194 individually controlled LEDs on a digital focal plane for hyper-precise aiming.
- SmartBDC Technology: Choose from 9 onboard ballistic groups or customize your setup for total control.
- Advanced Bluetooth Antennae: Improved connectivity up to 30 yards perfect for shooter-spotter pairs when terrain dictates your position.
Package Contents:
- SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane