Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
As the premier hunting riflescope in SIG SAUERs lineup, the WHISKEY6 leverages our extensive experience in designing and manufacturing combat-proven riflescopes for elite units around the world.![]()
Engineered specifically for the demanding hunter, the WHISKEY6 provides reliable and intuitive adjustment in the most challenging conditions. Utilizing a redesigned zero-stop elevation dial, the locking push-button allows for quick manipulation of the exposed multi-turn turret without the need to remove a threaded cap or second guess your zero position.
SIG SAUERs patented HDX glass lens system delivers an ultra-sharp image that allows the shooter to maximize shooting light and provides unmistakable color accuracy for fast acquisition and identification. Featuring a 6x zoom range and multiple reticle configurations, the WHISKEY6 is range-proven and ready for the mountain.
Specifications for SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 34.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.8 oz |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
Features of SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
- Multi-Lock, Zero-Stop, Elevation Dial: Allows For Quick Elevation Adjustments And Absolute Confidence In Zero Position
- First Focal Plane System: Increases Or Decreases the Scale Of Your Reticle As Magnification Is Manipulated For Accurate Holdovers At Any Power
- HDX Optical System: Combines Extra-Low Dispersion And High-Transmittance Lens Coatings To Provide An Ultra-Sharp Image In Low-Light Conditions
- Removable Throw Lever: For Quick Magnification Changes, Or A More Streamlined Profile, Depending On the Users Preference
- Milling Hunter 2.0 Reticle: Our Proprietary Reticle is Designed Specifically For Long-Range Hunters, Available In Either MRAD or MOA Configurations.
- Rugged Performance: Waterproof (IPX7), Fogproof, and an Argon-Purged Lens System Guarantee Performance In Harsh Conditions
Package Contents:
- SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope