Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
The compact and lightweight SIG SAUER EASY6-BDX 5-30x56 (SFP) rifle scope is the ideal solution for long-range hunting and precision shooting with MSR, AR, and bolt-action platforms. These 30 mm Riflescopes feature SIG SAUER BDX Ballistic Data Xchange technology. Pair them with your BDX rangefinder and experience Applied Ballistics technology right in your scope, providing intelligent auto-holdover points based on your ballistics, target, and environment. The low-dispersion (LD) glass delivers industry-leading clarity, and the illuminated reticle offers six daytime brightness settings and two settings that are compatible with night vision devices.![]()
Premium lens coatings enhance brightness and protect them from scratches to ensure you excel in low-light environments and in any field conditions. Grab a new SIG SAUER EASY 6 BDX rifle scope today to add premium glass and innovative tech to your tactical or hunting rifle.
Specifications for SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | BDX DIGITAL DEV-L BALLISTIC |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium |
| Magnification Type: | Variable |
Features of SIG SAUER EASY6-BDX 5-30x56mm (SFP) Rifle Scope:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange
- BDX 2.0 and Onboard, User configurable, Smart BDC with 9 Ballistic groups
- Digital Focal Plane reticle automatically scales ballistic solutions with magnification changes
- Advanced Bluetooth with up to 30 yards of connectivity to KiloBDX laser rangefinders and other devices
- Up to 95% light transmission
Package Contents:
- SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope