Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for SIG SAUER Sierra6BDX 5-30x56mm Rifle Scope 34 mm Tube, Second Focal Plane
This Sig Sauer SIERRA6BDXX 5-30x56mm Rifle Scope is an advanced optic that uses the innovative BDX system to greatly improve your accuracy and efficiency. SIG SAUER built these 30 mm Riflescopes with an Advanced HDX 6x Optical System that provides crystal clear views with enhanced light transmission. Use this waterproof and fogproof Sig Sauer SIERRA6BDX 5-30x56mm Rifle Scope in any environment or condition. Pair this Rifle Scope with a BDX rangefinder to get Applied Ballistics capability without the need for a mobile device. Mount a Sig Sauer SIERRA6BDX 5-30x56mm SFP Rifle Scope onto your weapon to dominate targets on the hunting grounds.![]()
Specifications for SIG SAUER Sierra6BDX 5-30x56mm Rifle Scope 34 mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | BDX-R2 Digital |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 8.1 mm |
| Illumination Color: | Orange |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.5 - 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 30.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | OLED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Brightness Settings: | 10 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | SIERRA6BDX 5-30X56mm Riflescope |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Lens Finish: | Argon Purged |
Features of SIG SAUER SIERRA6BDX 5-30x56mm Rifle Scope:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange 2.0 with Up to 95% Light Transmission
- Advanced HDX 6x Optical System
- Automatic Hold-over Dot on a Digital Focal Plane
- 8 Daytime/2 NV Illumination Settings
- 20 MOA Travel Per Rotation
- Ballistic Profiles Compatible with Centerfire, Muzzleloader, and Crossbow Platforms
- Innovative KinETHIC Kinetic Energy Transfer Indicator for Ethical Shots
- Dependable Waterproof and Fog-Proof Performance (IPX-7 for Complete Immersion up to 1 Meter)
- Argon Purged for an Enhanced Lifetime of Performance
- Levelplex with Auto Levelplex Mode
Package Contents:
- SIG SAUER SIERRA6BDX 5-30X56mm Rifle Scope