Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated BDC6
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 80 MOA
Code: SD9-RS-SS01RS-SOTMC61000-R1
MPN: SOTMC61000-R1
UPC: 798681725991
Product Info for SIG SAUER Tango-MSR Compact 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope Combo, Second Focal Plane
Acquire targets near and far with this combo package featuring the SIG SAUER TANGO-MSR Compact 1-6x24 LPVO scope and an offset ROMEO 1 Pro red dot sight. These TANGO-MSR 30 mm Riflescopes feature an illuminated MSR BDC-6 reticle and high-performance optical system to ensure quick target acquisition and enhanced low-light performance. Use the included 45-degree offset mount to attach the SIG SAUER ROMEO 1 Pro red dot and swap at your leisure. The SIG Romeo 1 Pro reflex red dot sight offers 12 brightness settings for a customized shooting experience, and the MOTAC (Motion Activated Illumination System) powers up when it senses motion and powers down when it does not, greatly conserving your battery life.![]()
Create the ultimate hunting or tactical setup with two amazing SIG SAUER optics at one affordable price. Get the SIG SAUER TANGO-MSR Compact LPVO and offset ROMEO 1 red dot sight combo today to dominate close- and medium-range targets with one, rock-solid platform.
Specifications for SIG SAUER Tango-MSR Compact 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope Combo, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Illuminated BDC6 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 19.6 - 124.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.93 - 3.74 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2016 Lithium, CR2032 |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 80 MOA |
Features of SIG SAUER Tango-MSR Compact 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope Combo, Second Focal Plane
- High Performance 6x optical system with low dispersion glass
- Integrated thread-in throw leaver for quick magnification changes
- Illuminated MSR BDC-6 reticle with 11x brightness levels
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Tango-MSR Compact 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope Combo, Second Focal Plane
- 45 Degree Offset Romeo 1 Pro
- Lay Flat Flip Back Lens Covers
- Removable Throw Lever
- Factory Mounted ALPHA-MSR Aluminum Cantilever Mount