Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Bravo6 TBDX 5-30x56mm 35mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The BRAVO6T-BDXâ„¢ is the most advanced rifle optic on the market, blending the functionality of a premium first focal plane riflescope with the capabilities of an advanced ballistic computer.![]()
SIG SAUER’s all-new eTRAK™ elevation dial leverages ZeroSync™ technology to monitor user input and manipulate the calculated shoot-to distance in the optic’s heads-up display, eliminating the need to reference charts or range cards. Simply rotate the eTRAK dial until the displayed shoot-to distance corresponds with the target distance and engage without ever leaving your cheek weld.
ZeroSync connects the eTRAK elevation dial with the power of Applied Ballistics® while accounting for prior adjustments and providing a custom solution that always represents the current conditions and ensures ease of operation when tenths of a second matter.
Powered by a 6x magnification optical system, the BRAVO6T-BDX delivers a sharp, bright image using SIG SAUER’s proven HDX™ lenses for unrivaled performance in varied light.25
Specifications for SIG SAUER Bravo6 TBDX 5-30x56mm 35mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 8.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 3.5 - 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | 1/3N Lithium |
| Gun Type: | Rifle |
Features of SIG SAUER Bravo6 TBDX 5-30x56mm 35mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- eTRAK Elevation Dial With Multi-Lock Zero Stop and Tactile Adjustments
- ZeroSync Updates Ballistic Solution with Live User-Input
- Low-Profile Heads-Up Display Within Field of View
- Onboard Environmental Sensor Suite Measures Pressure, Temperature, Humidity
- Advanced Bluetooth with up to 30 Yards of Connectivity to KILO BDX Laser Rangefinders and Other Devices
- HDX Optical System Combines Extra-Low Dispersion (ED) Glass with High-Transmittance Lenses
- 6x Magnification System
- Includes ALPHA5 mount with LRF diving board
Package Contents:
- SIG SAUER Bravo6 TBDX 5-30x56mm 35mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane