Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Make your rifle work better for you with a brand new SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope! With 5-30x variable magnification, you can use the SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope for everything from short- and medium-range hunting and target shooting to long-range shooting competitions without swapping your optic. These 30 mm Riflescopes use durable materials to protect the internal glass and ensure you can take your shot regardless of the weather or environmental conditions. With a lightweight design, low-profile turrets, and locking illumination control, the SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is an excellent scope for every shooter.![]()
Specifications for SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 8.9 mm |
| Field of View, Linear: | 3.3 - 18.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 - 3.6 in |
| Color: | Black |
| Parallax: | Side Focus |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Multi-Lock, Zero Stop, Elevation Dial
- Illuminated FFP MRAD or MOA reticles
- Superior optical design with 6x magnification range
- Low profile capped windage turretsÂ
- Locking illumination control
- Light weight design
- Includes sunshade and removable throw leverÂ
Package Contents:
- SIG SAUER Tango DMR 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Sunshade
- Removable Throwlever